Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie   

Biuro Obsługi Klienta  tel. (82) 565 08 92                              sekretariat@word-chelm.pl
Dział Szkoleń  tel. (82) 565 08 90, 91                                     szkolenia@word-chelm.pl

Miasteczko Ruchu Drogowego

Miasteczko ruchu drogowego daje możliwość właściwego przygotowania dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg publicznych.
Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów, do samodzielnej jazdy na rowerze po takich drogach wymagana jest karta rowerowa i to już od 10-go roku życia.
Szkolenie rowerzystów jest inwestycją w bezpieczeństwo, gdyż najmłodszy uczestnik ruchu drogowego, przygotowany do bezpiecznego poruszania się rowerem, staje się bardziej świadomym pieszym, a gdy dorasta, ma ugruntowane podstawy do zdobycia karty motorowerowej, a następnie prawa jazdy.

Miasteczko ruchu drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie zaprojektowano z myślą o zastosowaniu możliwie jak największej ilości elementów oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z którymi młody uczestnik ruchu drogowego spotka się na drogach publicznych. Zostało wyposażone w elementy architektoniczne odzwierciedlające rzeczywisty ruch uliczny, w tym: rondo, różnego rodzaju skrzyżowania, także z sygnalizacją świetlną, przejazd kolejowy, przejścia dla pieszych, zakręty i zjazdy. Całość oznakowano znakami poziomymi oraz pionowymi (71 szt.) wraz z 4 sygnalizatorami drogowymi trzykomorowymi oraz 8 sygnalizatorami dwukomorowymi.

Mapa Miasteczka Ruchu Drogowego
Mapa Miasteczka Ruchu Drogowego

Projekt „Budowa miasteczka ruchu drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie” został zrealizowany przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. 

W wyniku realizacji projektu na terenie WORD w Chełmie powstało profesjonalne, w pełni wyposażone miasteczko ruchu drogowego, na którym najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego mogą poznawać zasady poruszania się po drodze i trenować umiejętności bezkolizyjnego kierowania rowerem i motorowerem w warunkach symulujących rzeczywisty ruch uliczny.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z możliwości jakie oferuje miasteczko. WORD w Chełmie udostępnia w celach treningowych rowery z pełnym wyposażeniem rowerzysty. Zajęcia na miasteczku ruchu drogowego mogą odbywać się w ramach grup zorganizowanych oraz indywidualnie. 

Zajęcia grup zorganizowanych należy wcześniej uzgodnić z pracownikami Działu Szkoleń WORD w Chełmie, którzy udzielą szczegółowych informacji pod numerem tel.: 82 565 08 90 .

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest problemem złożonym, zależy od zachowań wszystkich jego użytkowników, czyli kierujących pojazdami, pieszych i rowerzystów. Funkcjonowanie miasteczka ma na celu popularyzację zasad i przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie  nawyków prawidłowego zachowania się w ruchu ulicznym najmłodszych jego uczestników. Dzięki zajęciom na miasteczku możliwe jest: korygowanie popełnianych błędów przed dopuszczeniem do ruchu drogowego, praktyczne sprawdzenie znajomości i stosowania przepisów ruchu drogowego, przełamywanie barier psychologicznych przed poruszeniem się w warunkach ruchu ulicznego. 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Wyposażenie rowerzysty na Miasteczku Ruchu Drogowego

Kask, kamizelka odblaskowa i OC. Wyposażenie rowerzysty, nie jest obowiązkowe, ale może okazać się przydatne.

Kamizelka odblaskowa

Kamizelka w jaskrawym kolorze poprawia widoczność rowerzysty w ruchu ulicznym zarówno w dzień jak i po zmroku. Noszenie kamizelki odblaskowej ma sens. W ruchu drogowym zdarzają się różne sytuacje, a wyróżnianie się z tła może zadecydować o tym, czy rowerzysta zostanie w porę zauważony. Polskie prawo nie nakazuje stosowania kamizelek odblaskowych podczas jazdy rowerem. Decyzja o jej stosowaniu pozostaje w gestii rowerzysty. Należy też pamiętać, że stosowanie podczas jazdy kamizelki odblaskowej, nie może zastępować wymaganego przepisami oświetlenia.

Kask

Kask może być istotnym elementem wyposażenia rowerzysty, jest to ochrona głowy stworzona z myślą o zapobieganiu urazów podczas jazdy w terenie. Warto używać kasku podczas jazdy na rowerze, aby zniwelować skutki takich zdarzeń jak: niezachowanie bezpiecznego odstępu podczas wyprzedzania jednośladu przez innych użytkowników ulic lub nieodpowiedzialne użycie klaksonu tuż za plecami jadącego rowerzysty. Upadek podczas przejażdżki po lesie może zakończyć się uderzeniem głową o korzeń lub pień drzewa. Kolizje z pieszymi i innymi rowerzystami mogą się przytrafić np. na ścieżce rowerowej.

Ubezpieczenie OC i NWW rowerzysty

W polskich realiach, zwłaszcza jeśli poruszamy się dużo w ruchu ulicznym, dobrym pomysłem jest wykupienie OC na swój jednoślad.
Na ulicy zdarzają się różne sytuacje – rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu, także może popełnić błąd, zagapić się, wykonać nieprzemyślany i niezgodny z przepisami manewr, którego konsekwencją będzie szkoda poniesiona przez innego uczestnika ruchu drogowego. OC posiadane przez rowerzystę rozwiązuje problem pokrycia kosztów ewentualnej naprawy, na przykład urwanego lusterka w samochodzie, czy rozbitej szyby lub uszkodzonej karoserii. Może to być koszt nawet kilku tysięcy złotych (w skrajnych przypadkach nawet wyższy).

powrót na górę strony

ZAPISZ SIĘ NA EGZAMIN

WORD CHEŁM

Skip to content